Rozbudowany, trudny do odszyfrowania system oznaczeń, czyli tzw. sygnatury, na porcelanie PRL-u to coś więcej niż tylko estetyczne dekoracje. Są one świadectwem historii i złożoności technologicznej, która za nimi stoi. Sygnatury porcelany PRL także mówią nam wiele o tzw. „porcelanie prostej” produkowanej w latach PRL dla „prostego człowieka”. Dziś sygnatury te są dla nas jak tajne kody, które tylko nieliczni potrafią odczytać – to nasz jedyny „dowód” na to, że te naczynia „należały” do nas.

Sygnatury na porcelanie PRL-u to nic innego jak różne oznaczenia, które producent nanosił na wyroby w trakcie ich produkcji. Znakując swoje produkty, producent informował konsumenta o wielu aspektach jego wyrobu – o miejscu produkcji, o modelu, a czasem nawet o roku produkcji. Sygnatury te stosowano jednak nie tylko dla celów informacyjnych. Dzięki nim producent mógł się również „podpisać” pod swoim produktem, zasługując na recognition i szacunek ze strony konsumentów.

Ale co tak naprawdę oznaczają te tajemnicze sygnatury? Jak je odczytać? Czy są one jednolite dla wszystkich producentów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule, zagłębiając się w tajniki symboliki sygnatur na porcelanie PRL-u.

Oznaczenia na porcelanie PRL-u były dość skomplikowane i różniły się w zależności od producenta. Najczęściej jednak na spodzie naczynia można było znaleźć kilka podstawowych informacji: nazwę producenta, miejsce produkcji (w formie skrótowej nazwy miasta lub litery oznaczającej daną fabrykę), rok produkcji oraz numer modelu. Czasem dochodziła do tego litera oznaczająca rodzaj dekoru.

Dodatkowo, wiele producentów stosowało swoje własne, unikalne znaki, które dodawane były do wyżej wymienionych informacji. Mogły to być np. herby, loga firmowe, specjalne znaki zaszczytne (np. orzeł w koronie, symbol PRL) lub oznaczenia technologiczne (np. „biele”, „bezszwowe”, „łazienkowe”). Każdy z tych znaków miał swoje specyficzne znaczenie i zasady odczytania.

Niektóre sygnatury były stosowane tylko przez jeden zakład, inne zaś miały zastosowanie ogólnopolskie. Niektóre z nich są dzisiaj bardzo rzadkie i trudne do odczytania, co jest spowodowane m.in. zmianą technologii produkcji, likwidacją niektórych zakładów czy zmianami w systemie oznaczania.

Wszystko to sprawia, że odczytanie sygnatury na porcelanie PRL-u to często nie lada wyzwanie. Często jednak warto się tego podjąć – dzięki temu możemy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o historii naszej porcelany i o czasach, w których była ona produkowana.

Jak więc odczytać sygnaturę na porcelanie PRL-u? Jakie są jej sekrety i co kryje jej symbolika? Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule „Sygnatury porcelany PRL„.