Sztuka dziękowania może być o wiele bardziej skomplikowana w kulturze, która podkreśla subtelność, pokorę i finezję. A jeżeli mówimy o Japonii, to sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. W kraju kwitnącej wiśni zwrot „arigato” (dziękuję) jest często używany, ale istnieje również jego formalniejsza wersja, czyli tenkyou.

Jeśli mówimy o sztuce dziękowania w kontekście Japonii, musimy zrozumieć, że jest to wielowymiarowy proces, który nie kończy się na prostych słowach „arigato” lub „tenkyou„. Każda sytuacja ma swoje niewypowiedziane reguły, a uwaga do szczegółów w exprymowaniu wdzięczności jest oznaką dobrego tonu.

Pierwszy poziom to słowa. „Arigato” jest najbardziej powszechne i nieformalne. Możemy je skierować do przyjaciół, rodziny czy na co dzień w sklepach, restauracjach i innych miejscach. „Arigato gozaimasu”, z kolei, to już bardziej zaawansowany wariant, wykorzystywany w formalniejszych sytuacjach. Do najważniejszych osób, w szczególności na koniec listu, do przełożonego czy wręczając prezent, powiemy „Kansha shimasu” lub „Kansha itashimasu”.

Ale poza słowami istnieją również gesty. To, jak wyrazimy naszą wdzięczność, jest równie ważne jak słowa, które wybierzemy. W przypadku bardziej formalnej sytuacji, Japończycy składają głowę lub wykonują pełne ukłony, które wyrażają najwyższy poziom szacunku. Ukłony są szczególnie ważne, gdy dziękujemy za coś bardzo ważnego lub wyrażamy przeprosiny. Również wskazane jest podawanie i przyjmowanie rzeczy oburącz – wyraża to szacunek oraz podkreśla ważność gestu.

Ponadto, dziękowanie jest nieodłącznym elementem kultury dawania i wręczania prezentów w Japonii. Tu zasady są jeszcze bardziej skomplikowane i szczegółowe. W Japonii, bardzo ważne jest jak prezent jest zapakowany. Dekoracje, papier, wstążki – wszystko to ma znaczenie, a wręczenie prezentu często poprzedza wymiana ukłonów i podziękowań.

Wszystko to wskazuje, jak głęboko zakorzenione jest poczucie wdzięczności w japońskiej kulturze. Japończycy od najmłodszych lat są uczeni, że sztuka dziękowania to nie tylko społeczeństwo, które docenia dobroć i uprzejmość innych, ale także szacunek i pokora. To także miara dojrzałości społecznej, zdolności do budowania harmonii i koegzystencji z innymi. Więc następnym razem, gdy usłyszysz „arigato” lub „tenkyou”, pamiętaj o całym złożonym procesie i znaczeniu, które za tym stoi.