Hodowanie roślin wcale nie musi być trudne. Jedną z takich roślin, które są banalne w hodowaniu, jest awokado. Nie tylko bardzo ładnie wygląda, ale także ma doskonałe właściwości zdrowotne.

Skąd wziąć pestkę awokado?

Pestkę można uzyskać ze świeżego owocu. Trzeba zwrócić uwagę, czy owoc nie ma brązowych plam, jest miękki i ma ładną zieloną skórę. Ze środka owocu pestkę należy wyjąć tak, aby jej nie uszkodzić. Zasadzić ją należy jak najszybciej po wyjęciu z owocu.

Jak zasadzić awokado w doniczce?

Pierwszym krokiem jest wbicie 2-3 wykałaczek równolegle do podłoża, tak aby wykałaczki stworzyły podpórkę. Taką konstrukcję należy wsadzić do słoika wypełnionego wodą, tak aby pestka w około 1/3 znajdowała się w wodzie. Słoik należy położyć w miejscu, w którym jest sporo światła, może być to np. parapet. Po około 3-4 tygodniach pestka zacznie pękać i wypuści łodygę. W momencie gdy słoik zapełni się korzeniami należy delikatnie oddzielić roślinkę i wsadzić do ziemi. Czubek rośliny musi znajdować się ponad doniczką.

W przypadku uprawy awokado istotną kwestią jest żyzna i bogata w próchnicę gleba. Musi ona być bardzo przepuszczalna i utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci. Roślinę należy postawić w półcieniu tak, aby średnia temperatura, w której będzie rosła roślina miała około 20 stopni. W lecie można trzymać ją na balkonie, natomiast w zimie można wziąć ją do mieszkania.

Ile należy czekać na owoce?

Jeśli będziemy dbać o awokado to pierwsze owoce otrzymamy po 4-6 latach, a dojrzewają około 6-8 miesięcy, jednak po tym czasie awokado będzie owocować przez około 50 lat.Zobacz więcej na temat jak zasadzić awokado na portalu dom-i-wnetrze.pl.