Nornica, zwana również myszoskoczkiem, to niewielki gryzoń z rodziny chomikowatych. Występuje na terenie całej Europy, włącznie z Polską, a także w Azji i Ameryce Północnej. Ze względu na swój rozmiar, nornica jest często mylona z myszką, jednak różni się od niej znacząco zarówno wyglądem, jak i zachowaniem.

Nornice mają około 10-15 cm długości i ważą zaledwie kilka gramów. Ich sierść jest gęsta i miękka, zazwyczaj w kolorze szaro-brązowym lub szarym. Charakterystyczną cechą nornicy są jej duże, czarne oczy oraz krótkie, zaokrąglone uszy. Nornice posiadają również długi ogon, który stanowi dla nich ważne narzędzie do utrzymywania równowagi podczas skoków i szybkich biegów.

Podobnie jak większość gryzoni, nornice prowadzą nocny tryb życia i są bardzo aktywne w nocy. Są zwierzętami terytorialnymi i potrafią bronić swojego terenu przed innymi osobnikami swojego gatunku. Nornice są również świetnymi skoczkami i potrafią skakać na odległość nawet do 1,5 metra.

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, nornice są często ofiarami drapieżników, takich jak koty, sowy czy kuny. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, nornice budują system podziemnych tuneli, które służą im jako schronienie przed niebezpieczeństwami z zewnątrz. Tunel ten składa się z jednej lub kilku nor, które są połączone korytarzami. Norę główną, w której nornice spędzają większość czasu, wykopywują w ziemi i wyściełają ją trawą i liśćmi.

Nornice są roślinożercami i odżywiają się głównie korzeniami, bulwami i nasionami roślin. Są również ważnymi zwierzętami dla ekosystemów, ponieważ ich kanały w ziemi pomagają w przyspieszeniu procesu rozkładu organicznych substancji.